Menu

Quick Links

Home Page

Joseph Hood

Primary School

Google Services

Google Translate

Google Translate

Google Search

Google Search

Slideshow

Membership Information

Membership information

 

 

 

Gemma Anderson

Positions of Responsibility: Reading Link Governor; Creative-Arts Team Governor

Category of Governor: Co-opted

Appointed by: Governing Body

Terms of Office From: 28.01.2020              

Terms of Office To: 27.01.2024   (in second term, has been a governor since 2016)

Committees: Teaching, Learning and Safeguarding; Investigating

 

Joe Foulds

Positions of Responsibility: GDPR Link, E-Safety, Maths Link Governor; STEM Team Governor, Training Governor 

Category of Governor:    Co-opted

Appointed by:   Governing Body

Terms of Office From:   10/10/2019

Terms of Office To:         09/10/2023

Committees:     Finance and Premises 

 

Chris Fox

Positions of Responsibility: Vice Chair; EAL Link; Urgent Taskforce Governor; Pupil Premium Link; SEND Link

Category of Governor:   Co-opted

Appointed by:   Governing Body

Terms of Office From: 07/12/2021 

Terms of Office To: 06/12/2025 (in second term. Has been a governor since 2017)

Committees: Pay and Personnel; Teaching, Learning and Safeguarding; Finance and Premises 

 

Ben Fullbrook

Positions of Responsibility: Wellbeing Team Link Governor 

Category of Governor:    Parent

Appointed by:  Parents

Terms of Office From:   25/06/2020

Terms of Office To:         24/06/2024

Committees:  Finance and Premises; Investigating 

 

Sophie Ireland

Positions of Responsibility: STEM Team Governor 

Category of Governor:    Co-opted

Appointed by:   Governing Body

Terms of Office From:   10/10/2019

Terms of Office To:         09/10/2023

Committees:     Pay and Personnel 

 

Kirti Mehta

Positions of Responsibility: Chair of Finance Committee; Health and Safety Link Governor

Category of Governor:  Local Authority

Appointed by:   Governing Body

Terms of Office From:  18/07/2022

Terms of Office To: 17/07/2026 (in second term. Has been a governor since 2018)

 Committees:  Finance and Premises 

 

 

Miranda Newson

Positions of Responsibility: 

Category of Governor:    Staff

Appointed by:   Staff

Terms of Office From: 14.10.2021

Terms of Office To: 13.10.2025

Committees: 

 

Harriet O'Connor

Positions of Responsibility: Chair of Governors; Chair of Teaching, Learning and Safeguarding Committee; Safeguarding Link Governor; Early Years Link Governor

Category of Governor:    Co-opted

Appointed by:   Governing Body

Terms of Office From:   09/7/2019

Terms of Office To:         08/07/2023 (in second term, has been a governor since 2015)

Committees: Teaching, Learning and Safeguarding; Finance; Pay and Personnel; Appeals 

 

Anita Saville

Positions of Responsibility: Headteacher

Category of Governor:    Headteacher

Appointed by:   -

Terms of Office From:    -

Terms of Office To:          -

Committees: All core committees

 

Sam Soo

Positions of Responsibility: Writing Link Governor; Creative-Arts Team Governor

Category of Governor:    Co-opted

Appointed by:   Governing Body

Terms of Office From: 05/12/2021 

Terms of Office To: 5/12/2025 (in second term. Has been a governor since 2017)

Committees: Teaching, Learning and Safeguarding; Appeals       

 

Bhonae Tayali

Positions of Responsibility: Equality and Diversity Link Governor; Cultural Team Governor

Category of Governor:    Co-opted

Appointed by:   Governing Body

Terms of Office From: 23.3.2021

Terms of Office To: 22.3.2025

Committees: 

 

 

Daniel White

Positions of Responsibility: 

Category of Governor:    Parent

Appointed by:   Parents

Terms of Office From: 28.3.2022

Terms of Office To: 27.3.2026

Committees:  Finance and Premises; Investigating 

 

Top